Czy szczęśliwe słonie w Tajlandii istnieją?

Słonie to punkt obowiązkowy dla każdego kto pierwszy raz wybiera się do Azji. Wokół hodowli słoni krąży wiele mitów. To bardzo inteligentne istoty, których środowisko naturalne zostało niemalże całkowicie zniszczone, musiały całkowicie zmienić swoje przystosowanie do życia. Ale po kolei…

Przede wszystkim należy wspomnieć, że na świecie żyją dwa gatunki słoni – afrykańskie i indyjskie. Te pierwsze są znacznie większe od tych drugich. Żyją w buszu, na wolności, nie wejdą w interakcję z człowiekiem. Te drugie są dużo łagodniejsze i jeśli urodziły się już w niewoli, naturalnie żyją w przyjaźni z człowiekiem. Ale czy nie lepiej byłoby je puścić wolno? Prosto do ich naturalnego środowiska?

Słoń Charlie karmiony bananami
Jak na takiego malucha Charlie miał bardzo duży apetyt

Otóż nie. Chociażby dlatego, że ich naturalnego środowiska już nie ma. Przez kilkadziesiąt ostatnich lat, ogromne połacie dżungli w Tajlandii zmieniły się w małe parki narodowe pełne ludzi. Z prawie 80% zalesienia kraju do około 20-30%. Z populacji słoni liczącej niemal 100 000 osobników do niecałych 2 tysięcy. Sanktuaria słoni naprawdę im pomagają, wielokrotnie ratując je przed śmiercią. Zwierzęta w nich żyjące zostały odratowane lub odkupione z różnego rodzaju turystycznych farm, cyrków i innych miejsc, gdzie te stworzenia traktuje się przedmiotowo. Wyzwolone zwierzęta mają tutaj spokojne życie, pożywienie oraz dużo miłości. Zyski z turystyki w sanktuariach przeznaczane są właśnie na utrzymanie słoni, pielęgnacje, warunki bytowe czy wyżywienie farmerów, uprawiających okoliczne pola.


Wciąż istnieją barbarzyńskie miejsca

Oczywiście, w Tajlandii istnieje bardzo dużo ośrodków, w których te zwierzęta są krzywdzone, torturowane. Nie będę tu pokazywał ich zdjęć (przejeżdżaliśmy obok), bo widok jest potworny, a artykuł miał być utrzymany w przyjemnym tonie. Właśnie dlatego przed rezerwacją wycieczki należy dokładnie sprawdzić z jakiego rodzaju miejscem mamy do czynienia.  Coraz więcej Tajów rozumie błędy przeszłości, a turystyczna popularyzacja miejsc, które dbają o zwierzęta, sprzyja procederowi ich ochrony. Ja wybrałem Elephant Jungle Sanctuary w Chiang Mai, polecone przez Born Globals. Pozytywnymi opiniami cieszy się również Elephant Nature Park. Bilety warto zarezerwować wcześniej, gdyż te „pozytywne miejsca” cieszą się największą popularnością.

Chłopak fotografujący słonie
Charlie lubi wchodzić innym słoniom pod nogi
Wszyscy szczęśliwi, ze słoniem na czele!

Sanktuarium słoni znajduje się na mojej liście najlepszych atrakcji w Tajlandii. Zdecydowanie najciekawszy punkt podczas wizyty w Chiang Mai. Zdaję sobie sprawę, że jest to również atrakcja turystyczna, ale uważam, że skoro płacąc za nią, pomagamy tym słoniom, które bez tego cierpiałyby w cyrkach lub byłyby wykorzystywane jako transport towarów, to jest to cel słuszny.

Karmienie słonia bananami
„Kocham Cię nie tylko, gdy dajesz mi banany”

Łezka w słoniowym oku

O 6 rano zostaliśmy odebrani z Jimmy and Jeng Homestay i przetransportowani pickupem na miejsce. Po drodze zgarnęliśmy jeszcze parę z Kanady, Londynu oraz Brazylii. Początkowo rozmowa się nie kleiła, każdy był zaspany. A dodatkowo było zimno – tak, w Tajlandii też można tego doświadczyć. Poranki bywają dosyć chłodne. Lepiej było, gdy zajechaliśmy po drodze na kawę. Zarówno jeśli chodzi o ciepło, jak i rozmowę. 🙂

Szczęśliwy słoń zabierający banany
„No daj jeszcze!!!”
Chłopak opierający się o słonia
To zwierze z bliska jest naprawdę przepiękne
Dżungla Tajlandia
Widoki z miejscówki sanktuarium były przepiękne
Słoń jedzący trawę
Dorosły słoń zjada ponad 150 kg pożywienia dziennie

Na miejscu opowiedziano nam o ośrodku, poznaliśmy krótką historię każdego ze słoni oraz program dnia (to była całodniowa wycieczka). Dostaliśmy lnianą (oczywiście używany) narzutę w charakterystyczne wzory, która oznajmiała słoniom, że przybywamy w przyjaznym celu. Nie musiały się więc co chwilę przyzwyczajać do nowych osób. Bardzo praktyczne rozwiązanie. T-shirt miał kieszonkę, w której można było schować banany dla słoni. Były w cenie, bez limitu. Słonie ciężko przekarmić. Te potężne cielska zużywają mnóstwa energii do samego poruszania się – dlatego cały czas jedzą. Są w tym bardzo podobni do ludzi – wielu z nas najchętniej chciałoby tylko jeść i spać. Chętnie bym się do tego grona zaliczył. Ale musiałbym się pogodzić ze słoniowymi gabarytami…

„Ten Pan też wygląda smakowicie!”
Słoń stojący na trawie
CIEKAWOSTKA: Gdy słoń stanie na trawie to już jej nie zje. Pod takim ciężarem traci wszelkie soki.
Welcome to Elephant Jungle Sanctuary
Witaj w słoniowym przybytku!

Po tym co usłyszeliśmy o ich historii, jak były torturowane zanim trafiły tutaj… Gdy wreszcie mogliśmy podejść do słoni, stanąć przy nich, dotykać, robić zdjęcia, karmić… To są niezapomniane i wzruszające chwile, bo dosłownie przed chwilą dowiedziałem się ile one przeszły, a teraz z zaufaniem wyciągają trąbę na przywitanie, obśliniając nasze ręce w poszukiwaniu jedzenia. Niesamowicie dzielne i silne (pomimo swojej delikatności) zwierzęta. Gdy spojrzałem słonicy głęboko w jej brązowe oczy, widać było, że dużo przeszła i jest szczęśliwa, że teraz może żyć w spokojniejszym miejscu, w którym troszczy się o jej zdrowie fizyczne i psychiczne.

Błotna kąpiel!

Słoń taplający się w błocie.
Słonie to po prostu kochają. Nikt ich nie zmusza do tego, schodzą tu, gdy same mają ochotę!
Ludzie i szczęśliwe słonie w błocie
Każdy mógł tutaj pobrudzić słonia… I vice versa!

Po karmieniu słoni w kilku obozach (Słonie są podzielone na mniejsze obozy, w których żyje po kilka słoni. Są one niejako przybieranymi rodzinami.) zeszliśmy z nimi do… błotnego jeziora. Po błotnej kąpieli, przemarsz ze zwierzętami do źródła rzeki, by obmyć się z błota. Obrzucaliśmy słonie błotem (ubrania nie doprały mi się do dziś, pomimo kilkukrotnego prania w wyższych niż zalecane temperaturach), a potem z nich je spłukiwaliśmy. To błoto w rzeczywistości oczyszcza delikatną skórę słoni. Potem można było obmyć się w lodowatej wodzie, a następnie przygotowano dla nas obiad w tajskim stylu. Być może to wszystko wieje dla Ciebie nudą, ale uwierz mi – to był jeden z najbardziej ekscytujących dni w Tajlandii. Z pewnością lepiej to widać na zdjęciach. 🙂

Taj malujący mi po plecach
Co Ci to przypomina?
Słoń namalowany na plecach
Zgadłeś, że to słoń?
Przemarsz wzdłuż rzeki ze słoniami
Po błotnej kąpieli czas na wodną!
Słonie kąpiące się w błocie
Przyszła również pora na zmycie połaci błota!
ludzie oblewający słonie wodą
Woda była wszędzie

Słonie w wodnej kąpieli

Ludzie kąpiący się w rzece
Wtedy już wszystkim było wszystko jedno czy będzie mokry czy brudny 😉

Rysunek słonia na plecach
Nie było łatwo to zmyć
Ja obmywający się z wody

Bardzo cieszę się, że te zwierzęta, które byłyby skazane na śmierć, mogą odnaleźć w takich miejscach drugie życie. W głębi duszy siedzi gdzieś smutek i żal, bo wiadomo przecież, że lepiej byłoby im w naturalnym środowisku, a teraz nie mają możliwości tego doświadczyć. Jak na nasze realia opłata, którą uiściłem za słonie (około 280 zł) nie była jakoś szczególnie duża jak za cały dzień atrakcji. A myśl, że pomoże to słoniom w godnym życiu, którego kłusownicy oraz zmiany klimatyczne, je pozbawiły to ta kwota wydaje się jeszcze mniejsza.

 

 

Daj się zaprosić do zostania na blogu na dłużej i odwiedzania go regularnie jeśli doceniasz trud i pasję jaką w niego wkładam. Poniżej zamieszczam linki do moich Social Mediów.
FANPAGE, gdzie zamieszczam linki do moich artykułów.
Poprzednie artykuły z Tajlandii znajdziesz tutaj.
Instagram ze zdjęciami z podróży, ze mną w roli głównej.